Braki podaży jodu

Braki podaży jodu mogą wpływać ujemnie na przebieg procesów fizjologicznych. Zaburzenia zdrowia spowodowane niedoborem jodu to m.in. wole endemiczne, niedoczynność tarczycy, zaburzony rozwój psychofizyczny, zaburzenie rozrodczości oraz zwiększona śmiertelność dzieci. W przypadku wola endemicznego gruczoł tarczowy leżący w okolicy szyi jest większy niż normalnie. Niedobór jodu powoduje powstawanie wola, ponieważ zmniejsza się wytwarzanie hormonów tarczycy.

Przysadka wykrywa niskie stężenie hormonów tarczycy we krwi i wytwarza więcej hormonu tyreotropowego stymulującego tarczycę (thyroid stimulating hormone – TSH) do produkcji większej ilości hormonów. Jeżeli niedobór jodu trwa przewlekle, to zwiększona stymulacja tarczycy przez TSH powoduje powikłanie wola. Obecność wola oznacza, że organizm próbuje wyrównać brak jodu powiększeniem tarczycy, aby w ten sposób zwiększyć wytwarzanie jej hormonów.

Badania naukowe i sporządzany na ich podstawie raport oraz wnioski Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej wskazują, iż w niektórych rejonach Polski występują poważne zagrożenia dla zdrowia ludności, związane z niedoborem jodu w organizmie. Jod występuje w stałych ilościach w wodzie morskiej (stąd obecność w rybach i innej żywności pochodzenia morskiego), natomiast w ziemi jest rozmieszczony bardzo nierównomiernie. Ryzyko niedoboru jodu istnieje w rejonach położonych daleko od morza. W górskich regionach kraju jodu jest za mało, gdyż jego związki są łatwo rozpuszczalne i wypłukiwane przez deszcz i wodę z potoków.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>