Czy ten czas już nadszedł?

częściej podczas koncertów używa się wzmacniaczy o megawatowej (milion watów) mocy, co nie tylko nie uspokaja, ale wręcz przeciwnie wyzwala agresję, nie mówiąc już o ujemnym wpływie na stan słuchu rozentuzjazmowanych tłumów. A zatem, pytanie: „czy muzyka może być hałasem?” nie jest retoryczne.

Wybitny uczony niemiecki, lekarz, jeden z twórców bakteriologii i nowożytnej nauki o chorobach zakaźnych, laureat nagrody Nobla, Robert Koch, wypowiedział pod koniec ubiegłego wieku znamienne zdanie: „Nadejdzie kiedyś czas, gdy ludzkość będzie musiała rozprawić się z hałasem równie stanowczo, jak dziś rozprawia się z cholerą i dżumą”.

Czy ten czas już nadszedł? Zastanawiając się nad tym pytaniem unikajmy wszystkich zbędnych hałasów i starajmy się minimalizować wszelkie związane z nimi uciążliwości. Niestety, prawie wszyscy na co dzień doświadczamy negatywnych skutków hałasu, a wielu z nas już ponosi konsekwencje zdrowotne jego oddziaływania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>